Badania psychologiczne kierowców – jak to wygląda?

auto

Badania psychologiczne nie są konieczne przy każdego rodzaju kandydatach do posiadania prawa jazdy, ale wymagane są przed otrzymaniem prawa jazdy kategorii C, C+ oraz E. Ponadto już po zdanym egzaminie, badania psychologiczne muszą być powtarzane co pięć lat. Jednocześnie badania psychologiczne dotyczą nie tylko tych kategorii i w odniesieniu do kierowców zawodowych, ale również są do nich zobowiązani kierowcy po utracie prawa jazdy w wyniku popełnienia przestępstwa lub wykroczeń drogowych. Jak wyglądają takie badania i ile trwają?

Badanie psychologiczne kierowców – po kolei

Badanie psychologiczne kierowcy przeprowadzane jest w pracowni psychologicznej, na które się trzeba umówić. Jak w większości działań medycznych badanie rozpoczyna się od wywiadu psychologicznego, chociaż w zastosowaniu często bywa ono poprzedzone prośbą o wypełnienie ankiety albo kwestionariusza osobowości. Etap kolejny polega na ocenie sprawności intelektualnej badanego kierowcy oraz jego procesów poznawczych. Do tego celu stosowane są specjalistyczne narzędzia. Po sprawdzeniu dodatkowo koordynacji wzrokowo-ruchowej specjalista oblicza wynik i wydaje orzeczenie.

Podczas badań psychologicznych kierowców stosowane są:
• formularz, ankieta lub kwestionariusz;
• miernik czasu reakcji (MRK);
• testy psychologiczne, w tym osobowość, styl radzenia sobie w sytuacjach stresowych, iloraz inteligencji (IQ);
• aparat krzyżowy;
• aparat Piórkowskiego.

Tutaj warto zaznaczyć, że do sprawności psychicznej kierowcy wliczana jest również wiedza z zakresu znajomości przepisów o ruchu drogowym, a także sytuacji drogowych mających wpływ na zachowania kierowcy podczas jazdy. Sprawdzane są umiejętność i motywacja, predyspozycje do prowadzenia pojazdów i wprawa. Są to czynniki mające bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo kierowcy oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Czas trwania oraz częstotliwość badania psychologicznego kierowców

Czas trwania badania psychologicznego kierowcy zależy głównie od osoby badanej. Kierowca w dobrej kondycji psychofizycznej spędzi na nim ok. godziny, ale może być dłuższy, gdy jego przyczyną jest np. utrata prawa jazdy.

Zawodowi kierowcy ciężarówek TIR, autobusów, pojazdów uprzywilejowanych i służbowych, ale też taksówkarze, a także instruktorzy oraz egzaminatorzy, oraz kandydaci na wymienionych zobowiązani są do wykonywania badania psychologicznego raz na 60 miesięcy (5 lat). Po ukończeniu 60-roku życia okres ten ulega skróceniu i trzeba przeprowadzać badania raz na 30 miesięcy, czyli raz na 2,5 roku.

Jak bezpiecznie myć samochód?

Jak bezpiecznie myć samochód?

Każdy właściciel samochodu chce jeździć eleganckim, czystym wypolerowanym autem. Odpowiednie jego umycie jest bardzo proste, jednak należy wiedzieć, że nie wszystkie sposoby są bezpieczne dla lakieru auta. Z jakich myjni korzystać najbezpieczniej? Najbezpieczniejsze...

Kasacja pojazdu – niezbędne formalności

Kasacja pojazdu – niezbędne formalności

Jeżeli ktoś jest posiadaczem uszkodzonego lub starego pojazdu, którego remont lub naprawa przekracza jego zdolności finansowe albo kiedy ten remont czy naprawa są nieadekwatne do wieku pojazdu, warto rozważyć jego kasację. Wówczas taka kasacja pojazdu jest opłacalna,...