Jak przetrwać w zasypanym śniegiem aucie

auto w śniegu

Jeśli utkniesz w śnieżycy i zostaniesz zasypany z dala od zabudowań, pojazd może ochronić Cię przed wiatrem i śniegiem, a jego widoczność zwiększa szanse na znalezienie Cię przez ekipę ratunkową. Ale w przenikliwym mrozie Twój samochód prawdopodobnie będzie przypominał zamrażarkę, ponieważ metal i szkło nie zapewniają izolacji. Na szczęście śnieg zapewnia nietypową izolację, która pomaga utrzymać ciepło w samochodzie. Zachowaj spokój i postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami sztuki przetrwania, by zwiększyć swoje szanse na przeżycie.

1. Pozostań w pojeździe

Zostań w aucie, tam, gdzie ratownicy najprawdopodobniej cię znajdą. Wyjdź tylko wtedy, gdy widzisz lepszą opcję schronienia, na przykład dostępny budynek.

2. Wezwij pomoc
Sprawdź sygnał swojego telefonu komórkowego i spróbuj zadzwonić, wysłać SMS-a lub opublikować w mediach społecznościowych, że utknąłeś. Jeśli znajdujesz się na odludziu, wyjdź na moment z samochodu i butami wybij napis SOS lub POMOCY na otwartej przestrzeni. Możesz też użyć kamieni i gałęzi, aby napisy były widoczne z powietrza.

3. Bądź widoczny
Przywiąż kolorowy kawałek materiału do anteny lub dachu samochodu. Sprawdzaj to miejsce co kilka godzin, aby upewnić się, że śnieg go nie przykrył. Utrzymuj śnieg z dala od maski samochodu, aby ratownicy mogli dostrzec kontrast kolorów z powietrza.

4. Zbuduj fort
Jeśli podróżujesz przez zaśnieżone tereny, zawsze trzymaj łopatę w bagażniku. Wtedy będziesz mógł usypać śnieg dookoła samochodu, formując wał chroniący Cię od zimna niczym połowiczne igloo.

5. Rozgrzej się
Zbij się ciasno z innymi pasażerami, wykorzystując wszelkie ubrania lub koce, które masz w pojeździe, i włączaj ogrzewanie w krótkich seriach, aby jak najlepiej wykorzystać posiadane paliwo. Okresowo usuwaj śnieg z rury wydechowej, aby zapobiec zatruciu tlenkiem węgla. Jeśli masz świece, zapal jedną – zapewni niesamowitą ilość ciepła.

6. Pozostań w ruchu
Ćwicz co jakiś czas w samochodzie, aby utrzymać prawidłowe krążenie. Rozcieraj dłonie, ale uważaj, by nie podrażnić za bardzo skóry. Nie możesz pozwolić sobie na niepotrzebne skaleczenia.

7. Wydzielaj racje
Oszczędzaj żywność, wodę, paliwo i akumulator. Nigdy nie wiesz, jak długo pozostaniesz zasypany i kiedy pogoda się poprawi.

8. Czuwaj
Zarządź spanie na zmianę, ponieważ zasypianie może być śmiertelne, jeśli jest wystarczająco zimno. Jedna osoba powinna przez cały czas czuwać, aby szukać ekip ratowniczych i mieć oko na innych pasażerów pojazdu. Upewniaj się, że wszyscy współpasażerowie normalnie oddychają.

Postępując według powyższych zasad survivalu, masz wielkie szanse na przetrwanie nawet w tak trudnej sytuacji, jaką jest zasypanie w śniegu. Pamiętaj też, że zdrowie i życie Ciebie i współpasażerów jest ważniejsze niż stan Twojego samochodu, dlatego nie wahaj się go porzucić, jeśli znajdziesz lepsze schronienie.

Jak bezpiecznie myć samochód?

Jak bezpiecznie myć samochód?

Każdy właściciel samochodu chce jeździć eleganckim, czystym wypolerowanym autem. Odpowiednie jego umycie jest bardzo proste, jednak należy wiedzieć, że nie wszystkie sposoby są bezpieczne dla lakieru auta. Z jakich myjni korzystać najbezpieczniej? Najbezpieczniejsze...

Kasacja pojazdu – niezbędne formalności

Kasacja pojazdu – niezbędne formalności

Jeżeli ktoś jest posiadaczem uszkodzonego lub starego pojazdu, którego remont lub naprawa przekracza jego zdolności finansowe albo kiedy ten remont czy naprawa są nieadekwatne do wieku pojazdu, warto rozważyć jego kasację. Wówczas taka kasacja pojazdu jest opłacalna,...