Jeżeli ktoś jest posiadaczem uszkodzonego lub starego pojazdu, którego remont lub naprawa przekracza jego zdolności finansowe albo kiedy ten remont czy naprawa są nieadekwatne do wieku pojazdu, warto rozważyć jego kasację. Wówczas taka kasacja pojazdu jest opłacalna, a istnieją także sytuacje, gdy wyjścia innego nie ma. Duży wiek i mocno wyeksploatowane elementy auta albo wydarzenie drogowe, które zniszczyło pojazd, również kwalifikują ten pojazd do kasacji. Jakie formalności czekają właściciela takiego pojazdu drogowego, aby kasacja przebiegła zgodnie z procedurami, a jednocześnie, aby mógł on cokolwiek uzyskać ze sprzedaży auta na złom?
Auto kasacja – pierwsze kroki
Wydawać by się mogło, że oddanie auta do kasacji jest czymś niezwykle prostym, ale jednak pewne warunki muszą zostać spełnione. Całkowite zniszczenie albo bardzo poważne uszkodzenie pojazdu w wyniku wypadku komunikacyjnego jest powodem uzasadnionym do przeprowadzenia kasacji. Innym może być wyeksploatowanie auta do stopnia, w którym zaczyna ono stanowić realne zagrożenie tak dla kierującego, jak i dla innych uczestników ruchu drogowego.
Krok pierwszy do przeprowadzenia kasacji pojazdu polega na znalezieniu odpowiedniego podmiotu, którym jest stacja demontażu pojazdów. Są to placówki przyjmujące złom samochodowy, a co najważniejsze, mają odpowiednie pozwolenia na przeprowadzanie auto kasacji. Udając się do takiej stacji albo wzywając jej pracowników do siebie, gdyż często placówki prowadzą wyjazdowy skup aut używanych, trzeba dysponować dokumentacją auta. Do przedstawienia są takie dokumenty, jak karta pojazdu oraz dowód rejestracyjny, a warto również znać i zadbać o czytelność numeru VIN danego samochodu.
Auto kasacja – sprzedaż i dopełnienie wszystkich formalności
Niektóre ze stacji demontażu pojazdów nie prowadzą jedynie skupu aut na złom, ale często nabywają działające podzespoły danego egzemplarza. Może to być np. działające sprzęgło, części silnika, czy koło zamachowe, ponieważ nawet rozbicie auta rzadko niszczy wszystkie jego elementy. Wówczas pracownik takiej stacji jest zobowiązany do przedstawienia odstawiającemu auto do kasacji umowy kupna-sprzedaży takich części. Ponadto auto oddane do kasacji to dokument potwierdzający w trzech egzemplarzach, że kasacja została przeprowadzona, a które muszą zostać podpisane. Dwa zabiera były właściciel auta, aby jeden zachować dla siebie, a drugi przedstawić w odpowiednim urzędzie, a trzeci egzemplarz pozostaje w stacji.
Z egzemplarzem dokumentu zaświadczającego o przeprowadzeniu kasacji pojazdu trzeba udać się do wydziału komunikacji. Taką wizytę trzeba przeprowadzić w ciągu 30 dni od dnia uzyskania owego dokumentu. Ponadto do wyrejestrowania pojazdu niezbędne będą tablice rejestracyjne zezłomowanego auta, dowód osobisty, a także dowód rejestracyjny pojazdu oraz wycinek rachunku potwierdzającego uiszczenie składki ubezpieczenia OC.
Jednocześnie nie wolno zapominać, że wyrejestrowanie auta nie kończy samo w sobie opłacania dalszych składek OC. Aby anulować opłaty ubezpieczeniowe należy o przeprowadzeniu kasacji zawiadomić również firmę ubezpieczeniową. Jednocześnie jest to ruch opłacalny, ponieważ zwrócone zostaną środki z niewykorzystanego okresu ochronnego OC, a także z ewentualnych innych ubezpieczeń, czyli AC, czy NW.
Warto nadmienić, że większość formalności tutaj wymienionych można uniknąć. Firmy prowadzące skup aut używanych często wyręczają we wszystkich formalnościach, a często przy tym oferują znacznie lepsze warunki finansowe od stacji demontażu pojazdów zajmujących się jedynie złomowaniem.
sprawdź ofertę na skup aut